Aktualności

Zebranie Zespołu zadaniowego Komitetu Rehabilitacji, Kultury Fizycznej i Integracji Społecznej Polskiej Akademii Nauk w Skierniewicach 25.05.2018

Aktualności

DSC_5042

Szanowni Państwo,

miło nam poinformować Państwa, że w dniu 25.05.2018 roku, w murach Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Skierniewicach, dzięki dobrej współpracy Urzędu Miasta Skierniewice i Koordynatora profelaktycznego projektu zdrowotnego ” Skierniewice stawiaja na zdrowie” dr n. o zdr. Łukasza Stolińskiego, odbyło sie kolejne już, IV zebranie Zespołu Zadaniowego Komitetu Rehabilitacji, Kultury Fizycznej i Integracji Społecznej Polskiej Akademii Nauk d.s. diagnostyki i leczenia zachowawczego w przebiegu skoliozy idiopatycznej, którego członkiem, jednym z obecnie szesnastu polskich specjalistów-naukowców, zajmujących się tym problemem, jednym z nich jest dr Łukasz Stoliński z naszego Centrum Chorób Kręgosłupa.

Spotkanie było kolejną okazja do dopracowania rekomendacji dotyczących diagnostyki skolioz. Podczas skierniewickiego posiedzenie Zespołu rozmawiano o ostatecznym kierunku upowszechnienia dokumentu w Polsce tak, aby międzynarodowe standardy przedstawione przez polski Zespół Zadaniowy Polskiej Akademii Nauk, mogły być jak najbardziej powszechne dla polskich lekarzy, fizjoterapeutów, ale również dla rodziców dzieci, którego problem skoliozy dotyczy.

Udane spotkanie Zespołu w Skierniewicach pokazało, że wytyczne są już w fazie ostatecznej, przed ujednoliceniem pracy kilku grup przedstawicieli tam działających.

Spotkanie zbliżyło Zespół do ustalenia ostatecznej formy wytycznych w zakresie badań przesiewowych mających na celu wczesne wykrycie skoliozy idiopatycznej rekomendowane przez Międzynarodowe Towarzystwo Naukowe Zachowawczego Leczenia Skolioz SOSORT (Society on Scoliosis Orthopaedic and Rehabilitation Treatment), w którym dr Łukasz Stoliński jest członkiem Komitetu Edukacji (Education Committee) zajmującym się przygotowywaniem międzynarodowych kursów i szkoleń.

Serdecznie gratulujemy udanego Sympozjum, w którym wzięli udział przedstawiciele Polskiej Akademii Nauk na czele z Przewodniczącym Komitetu Rehabilitacji, Kultury Fizycznej i Integracji Społecznej Polskiej Akademii Nauk Profesorem Krzysztofem Klukowskim, wybitnym specjalistą z zakresu medycyny !!!